11/08/2021
5244

Süt Otu Tohumu Nedir?

Süt Otu Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Süt otu tohumu ekim dönemi Ağustos ayının son haftasında başlar ve bölgelere göre farklılık
göstermekle birlikte Aralık ayının sonuna kadar ekimleri yapılabilmektedir. Süt otu tohumu kışları çok sert geçen yerlerde ise erkenci ilkbaharda ekilebilir.Süt Otu Tohumu Nasıl Yetiştirilir?

Süt otu tohumu olarak bilinen İtalyan reygras dekara 5 kg şeklinde ekilmesi uygundur. Sonbaharda ekildikten sonra yaz aylarına kadar bitki ömrü devam etmektedir. Süt otu tohumu yetiştiriciliği sayesinde birçok çiftçimiz iflasın eşiğinden dönmüştür. Süt otu tohumu ülkemizde bulunan kaba yem açığını kapatmada çok stratejik bir yem bitkisidir.Süt Otu Tohumu Nedir?

Süt otu tohumu (Lolium Multiflorum) yani İtalyan Ryegrass tek yıllıktır. Geniş yapraklı koyu renkli bir görüntüsü vardır. Buğdaygiller içinde kendine yer edinmiştir. Süt otu tohumu çok geniş araziler ekilen kaba yem bitkisidir.

Süt otu tohumunu ilk kez ticari olarak 1999 yılında Torunoğlu Tohumculuk olarak İtalyan reygras adı altında tüm Türkiye’ye tanıtım ve yayım çalışmasını yaptık. İtalyan Ryegrass’a çiftçiler arasında süt otu da denmektedir. Bunun sebebi ise hayvanlardaki süt artışlarını gördükten sonra reygras tohumuna süt otu tohumu demişlerdir.

Süt otu tohumu otu ile beslenen hayvanlarda et ve süt verimi artar, hastalıklara karşı direnç sağlanır. Döl tutma performanslarında artış sağlanmaktadır.
 Süt otunun dekar performansı sulak bölgelerde 5-6 biçime kadar alınmaktadır. Kurak şartlarda ise yağmurlar sayesinde 2-3 biçime ulaşılır. Verim olarak dekardan 10-15 ton yeşil ot elde etmemizi sağlar.

Süt otu tohumu otunun yeşilinde %22 ye yakın ham protein bulunduğu için yem maliyetlerini
azaltarak hayvancılık yapmamıza olanak sağlamaktadır. Süt otu tohumu otundan hem silaj, hem kuru ot , hem otlatma ve yeşil biçilerek kullanabilmekteyiz.

Kaliteli ve orijinal süt otu tohumları için firmamız Torunoğlu Tohumculuğa ulaşabilirsiniz. Süt otu tohumlarımız ithal, OECD sertifikalı ve orijinal tohumlardır. Piyasada düşük fiyatlara satılan yerli adı altında satılan çakma tohumlara aldanmayınız.0532 266 40 41 – 0322 239 88 08 – 0530 300 52 73